Skip to main content
Print Logo
Používáte starší prohlížeč, který nejsme schopni plně podporovat. Vaše zkušenosti s našimi stránkami mohou být méně než optimální vzhledem k našemu zaměření na výkon, bezpečnost a spolehlivost. Zvažte upgrade vašeho prohlížeče, pokud máte problémy s použitím našeho webu. Dozvědět se více
Na skladě
Popis

Buy a ½ oz 1987 Chinese panda gold coin with certified .999 purity at a low price to secure your wealth in ounces. Your order may qualify for free shipping.

First minted by the People’s Republic of China in 1983, this official Chinese panda gold coin features a new reverse design every year, cementing its place as a must have collectible.

An S or Y mint mark reveals the lineage of its mintage: Y for Shenyang, S for Shanghai. This year’s design shows a panda drinking from a river in a bamboo forest. The obverse side shows the Hall of Prayer for Abundant Harvests in the Temple of Heaven in Beijing surrounded by Chinese lettering which translates to "People's Republic of China" in Chinese and the year of issue: 1987.

Highly sought after by collectors and investors. Purchase your 1/2 oz 1987 Gold panda coin today.

Specifikace
4780
CN
lehce použité
999
Síň modliteb za dobrou úrodu (Nebeský chrám), Peking
Panda drinking water
27.3
2.55
CNY 50
0.5000

Kód zboží

4780

Země

CN

Stav

lehce použité

čistota

999

líc

Síň modliteb za dobrou úrodu (Nebeský chrám), Peking

rub

Panda drinking water

Průměr (mm)

27.3

Průměrná tloušťka (mm)

2.55

Právní výpis

CNY 50

Váha kovu (ozt)

0.5000
Recenze